Jak sprawdzić jakość wody w naszym kranie?

Woda to źródło życia i coś bez czego człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dorosły człowiek, który chce utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia swojego ciała powinien wypijać dziennie minimum 1,5 litra wody. Jaką wodę zatem wybrać? Wodę butelkowaną, której duże spożycie nie tylko zanieczyszcza planetę milionami plastiku ale i wpływa negatywnie na grubość naszego portfela, czy może tzw kranówkę, której wielu z nas nie chce pić, a nawet uważa za niezdrową? Wielu lekarzy przekonuje, że kranówki nie należy się bać, a włodarze gmin i miast zapewniają często o wprowadzaniu coraz to nowszych rozwiązań, dzięki którym woda w naszych kranach ma być równie smaczna i czyta jak ta kupowana w sklepie. Jak jednak sprawdzić czy mówią prawdę i przekonać się na własne oczy, czy woda w kranie nadaje się do spożycia bez wcześniejszego przegotowania?

Samodzielne testy

O tym, że woda, która wydostaje się z naszego kranu nie jest najlepsza do spożycia świadczyć może np. dziwny nalot na przygotowanej z niej herbacie lub sucha skóra po kąpieli. Wodzie z kranu mogą zagrażać dwa rodzaje zanieczyszczeń. Pierwszym z nich są różne mikroorganizmy, które rozwijają się w wodzie i w sposób negatywny mogą wpłynąć na nasze zdrowie, choćby poprzez wywołanie zatrucia pokarmowego. Drugim rodzajem zanieczyszczeń jest kamień, który gromadzi się w rurach i równie negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Aby samodzielnie przekonać się jaką wodę mamy w kranie najłatwiej jest wykonać test jakości wody. Dostępny jest on w większości sklepów budowlanych, a jego cena to około 30zł. Dzięki tego rodzaju testom możemy dowiedzieć się jaką twardość ma woda w naszym kranie, jakie jest jej pH oraz ile znajduje się w niej chloru. Wystarczy jedynie zanurzyć go w wodzie i poczekać kilka sekund.

Profesjonalne badanie jakości wody

Jeśli nie chcemy wykonywać testów jakości wody samodzielnie lub po prostu ufamy jedynie opinii ekspertów możemy zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie dostarczona przez nas próbka wody zostanie zbadana na podstawie badań fizykochemicznych oraz bakteriologicznych. Podobne testy wykonują również prywatne laboratoria i uczelnie techniczne mieszczące się w większych miastach. Ciekawą opcją jest również zgłoszenie się do firmy  zajmującej się sprzedażą filtrów do uzdatniania wody. Takie firmy mają zazwyczaj odpowiednio przygotowane pakiety badań, które można wykupić, aby przekonać się jaka woda płynie w naszym kranie. Są to oczywiście rozwiązania dużo droższe od kupna domowego testu jakości wody, jednak z całą pewnością dużo dokładniejsze niż zwykły papierek zamoczony w wodzie.

Czystość wody, którą spożywamy na co dzień, a nawet w której się myjemy jest bardzo istotna dla naszego zdrowia i samopoczucia. To, w jaki sposób chcemy sprawdzić jej jakość jest zależne tylko od naszych chęci i nakładów finansowych, jakie przeznaczymy na ten cel. Warto jednak zainteresować się tym tematem, nie tylko ze względów zdrowotnych ale i ekologicznych oraz materialnych. Nasza planeta nie potrzebuje przecież więcej plastiku powstałego z pustych butelek, a pieniądze zaoszczędzone dzięki zaprzestaniu kupowania całych zgrzewek wody mogą zostać przez nas przeznaczone na inny, o wiele przyjemniejszy cel.