Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

Remont mieszkania często łączy się konieczność pozbycia się starych mebli czy innych przedmiotów. Podobnie jest w przypadku sprzątania strychu czy garażu. Wiedzieć trzeba, że odpadów wielkogabarytowych nie można po prostu wyrzucić na śmietnik. Warto zatem wiedzieć co dokładnie zalicza się do tego typu odpadów i w jaki sposób można się ich pozbyć.

Czym są odpady gabarytowe?

Mówią ogólnie, odpadami wielkogabarytowymi nazwać można wszystkie te śmieci, które ze względu na swoje rozmiary i wagę nie mieszczą się do tradycyjnych pojemników na śmieci. Przykładem mogą być tu stare meble, które zawierają w sobie elementy drewniane lub drewnopodobne. Wymienić można tu choćby krzesła, szafy, komody, łóżka czy stoły. Są to także meble zawierające elementy tapicerskie, np. fotele, kanapy czy tapczany. Do odpadów wielkogabarytowych zaliczyć można również inne sprzęty, takie jak dywany, wykładziny, rowery czy wózki dziecięce. Trzeba jednak wiedzieć, że do odpadów wielkogabarytowych zaliczyć nie można choćby odpadów budowlanych. Dodatkowo odpadami wielkogabarytowymi nie są wanny, umywalki, płytki ceramiczne, grzejniki oraz panele podłogowe. Co ważne, także stare sprzęty RTV czy AGD, tj. lodówki, telewizory, pralki, nie są odpadami wielkogabarytowymi.

Kto przyjmuje odpady wielkogabarytowe?

W każdej gminie funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To właśnie od odpowiedzialne są za przyjmowanie odpadów wielkogabarytowych. Co istotne, odpady wielkogabarytowe przyjmowane są w PSZOK bezpłatnie. Odpady można do takiego punkty oddać samodzielnie. Nie jest to problem jeśli pozbyć chce się jedno fotela czy niewielkiej kanapy. Trzeba jednak wiedzieć, że Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych często mają swoje ograniczenia co do ilości przyjmowanych odpadów. Warto zatem przed wizytą w punkcie zapoznać się dokładnie z regulaminem. Często samodzielny transport odpadów wielkogabarytowych jest niemożliwy. W związku z tym większość gmin organizuje regularne odbiory takich odpadów. W tym celu odpady należy pozostawić w wyznaczonym miejscu i czasie. Informacje te mieszkańcom najczęściej przekazywane są przez spółdzielnie lub zarządy wspólnot mieszkaniowych.

Zlecenie odbiorów odpadów wielkogabarytowych

Nie trzeba jednak czekać na termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Na rynku działają firmy, które oferują swoim klientom odbiór odpadów wielkogabarytowych i ich transport do PSZOK. Kiedy planuje się remont lub generalne porządki warto jest z takiej usługi skorzystać. W pierwszej kolejności na czas remontu wynająć można odpowiednie pojemniki i kontenery do składowania odpadów wielkogabarytowych. Następnie ustalić z firmą termin ich odbioru. Firma odbierze kontenery z odpadami i przetransportuje je do miejsca odbioru. Co ważne, tego typu firmy oferują nie tylko odbiór i wywóz odpadów wielkogabarytowych, ale także innych sprzętów czy odpadów budowlanych. Jest to zatem idealne rozwiązanie w przypadku generalnego remontu mieszkania lub domu. Tym bardziej, że koszty takiej usługi nie są wysokie.