Co lepsze i dlaczego – szambo czy kanalizacja?

Proces budowy domu to nie tylko kwestie związane bezpośrednio z budową ale również odprowadzaniem wody, elektryki ale również odprowadzaniem ścieków. W sytuacji, gdy nasz dom będzie położony na terenach dobrze skanalizowanych, niejako problem zanika. Inna kwestia jednak występuje w momencie, gdy nie mamy możliwości podpiąć się do miejskiej sieci i zadajemy sobie pytanie, czy lepszym wyjściem jest poprowadzenie kanalizacji czy raczej budowa szamba?

Przydomowe szambo – charakterystyka

Decydując się na szambo, musimy mieć świadomość iż sam zbiornik powinien być zbudowany z określonego trwałego materiału takiego jak beton, cegła lub specjalne tworzywo sztuczne. Fundamentalne znaczenie w przypadku budowy szamba ma jego szczelność. Najczęściej w gospodarstwach domowych występują zbiorniki, które zostają wybetonowane na miejscu. Tego typu rozwiązanie jest tańsze niż odpowiedniki zbudowane z innych tworzyw sztucznych, jednak w ich przypadku trudno o zachowanie pełnej szczelności. Podczas planowania budowy przydomowego szamba, należy wziąć pod uwagę wielkość zbiornika, który powinien odpowiadać potrzebom eksploatacyjnym mieszkańców domu. Posiadanie domowego szamba wymaga od nas również regularnego wypróżniania zbiornika co maksymalnie dwa tygodnie. W przeciwnym wypadku pozostałości zaczną fermentować, co może skutkować wydzielaniem metanu.

Kanalizacja – charakterystyka

Mieszkając na terenie, w którym istnieje odpowiednia kanalizacja, właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia instalacji do sieci zbiorczej dostępnej na terenie miejskim. Jeżeli jednak właściciel nieruchomości zdecydował się zbudować niezależną od sieci oczyszczalnie ścieków, wtedy zostanie z takiego obowiązku przyłączenia do kanalizacji zwolniony. W procesie podłączania do kanalizacji, warto sprawdzić, czy kanalizacja jest rozdzielna czy raczej ogólnospławna. Jeżeli mamy kanalizację ogólnospławną to wszystkie ścieki są odprowadzane za pomocą jednej rury. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z kanalizacją rodzielną, ścieki opadowe i ścieki bytowo-gospodarcze są odprowadzane oddzielnymi rurami. Do przyłączenia instalacji służy przewód przyłączeniowy, który biegnie pod ziemią. Ów przykanalik powinien mieć średnicę nie mniejszą niż 15 centymetrów a jego spad jest ustanowiony na odchylenie co najmniej 2%. W takim wypadku cała sieć kanalizacyjna znajdująca się na terenie posesji należy do właściciela nieruchomości, i do niego należy obowiązek konserwacji. Koszt podłączenia do kanalizacji wynosi około 5 do maksymalnie 10 tysięcy złotych.

 

Która opcja jest dla nas lepsza?

W sytuacji, gdy nasza nieruchomość znajduje się w niedużej odległości od miejskiego systemu kanalizacyjnego, najlepszym pomysłem jest przyłączenie się do tej sieci. Dzięki temu koszt przyłączenia nie będzie wysoki a my nie musimy martwić się mechanicznymi kwestiami. Jeżeli jednak nie mamy możliwości podłączenia się, niezbędne będzie wybudowanie szamba, które również nie jest drogą inwestycją, jednak wymaga od właściciela odpowiedniego zadbania o odprowadzanie ścieków oraz konserwację zbiornika w celu jego uszczelniania.

Dodaj komentarz

Close Menu